Kolejové divy Švýcarska 2025

Květen 2025

Vydejte se s námi na oblíbenou každoroční velkolepou výpravu za krásami alpských železnic. Užijte si historickou dráhu Albula/Bernina ze seznamu UNESCO, svezte se po trati Ledovcového expresu, zdolávejte hory nejstrmější světovou i nejstarší evropskou zubačkou, zažijte nejdelší tunel světa. Uvidíte to nejhezčí, co švýcarské vlaky nabízejí, v doprovodu Petra Čermáka, který napsal tři švýcarské „vlakologické“ bedekry. Naší filozofií je pohodové poznávání Švýcarska maximálně zblízka, proto cestujeme zásadně špičkovou švýcarskou veřejnou dopravou a naši klienti oceňují i prostor pro samostatné objevování míst, která je zaujmou.

BONUS ZDARMA: Pilatus - nejstrmější zubačka světa.


1. den

Jižanské Ticino

Hned po příletu do Švýcarska nasedneme přímo na curyšském letišti do vlaku a nejdelším tunelem světa (57 km) pojedeme na jih Alp do „italského“ kantonu Ticino. Zastavíme se v hradním městě Bellinzona ze seznamu UNESCO, navštívíme noblesní promenádu s báječnými zmrzlinárnami na břehu Luganského jezera a na švýcarském jihu strávíme první noc pod Alpami.

Nocleh: Locarno

2. den

Rhätská dráha UNESCO

Dopoledne se přesuneme z jižanského Ticina do největšího švýcarského kantonu Graubünden na východě země. Ten je domovem světově obdivované úzkokolejky Rhätské dráhy. Jako první z jejích historických šlágrů spatříme ikonické kamenné oblouky Landwasser viaduktu u Filisuru. Po překrásné trati Albula/Bernina ze seznamu UNESCO pak překonáme Alpy ze severu na jih a zpět: vyjedeme bez zubačky až do nadmořské výšky 2 253 m, uvidíme stopy ledovců, podle počasí se můžeme krátce projít kolem trati a vychutnáme si krásy Alp z pohodlí švýcarského vlaku.

Nocleh: Samedan


3. den

Lokálkou ve stopě Ledovcového expresu

Celá trasa legendárního Ledovcového expresu je dlouhá 291 kilometrů, vede přes 291 mostů a 91 tunelů a trvá 8 hodin. My si z ní tentokrát užijeme poloviční a také ten nejkrásnější úsek: přes Rýnský kaňon a průsmyk Oberalp k Luzernskému jezeru pojedeme namísto turistického vlaku autentickými lokálkami s místními školáky a možná i s vojáky, uvidíme Švýcarsko opravdu zblízka, cestou budeme několikrát přestupovat. Projedeme si také nejkrásnější úsek staré Gotthardské železnice okolo Wassenu a možná krátce poplujeme i parníkem.

Nocleh: Brunnen

4. den

Tellovy legendy na Luzernském jezeře

Po spoustě kolejových výletů si dopřejeme trochu oddechu na Luzernském jezeře, opředeném legendami o švýcarském národním hrdinovi Wilhelmu Tellovi. Znáte ten příběh o střelci, který šípem z kuše neomylně trefil jablko posazené na hlavě vlastního syna? Jen krátce si vyjedeme nejstarší ozubnicovou železnicí Evropy z roku 1871 na vyhlídku Rigi nad jezerem, podle počasí pak můžeme doplout lodí na slavnou louku Rütli, která je rodištěm nezávislého Švýcarska nebo se třeba svézt nejstrmější pozemní lanovkou světa na Stoos.

Nocleh: Brunnen


5. den

Nejstrmější koleje světa na dračí skále

Zastavíme se v rajském městě Luzernu na úpatí dvoutisícové skály Pilatus. Prohlédneme si historické centrum se slavným dřevěným mostem, budeme mít čas na kávový či pivní relax. Vystoupíme i na městské hradby? Možnost individuální prohlídky světoznámého dopravního muzea Verkehrshaus (za příplatek). Hlavním cílem dne bude dračími příběhy opředená skála Pilatus nad Luzernem, která přitahuje pozornost fotografů, ale i milovníků železnic – nahoru na Pilatus vede nejstrmější trať světa se sklonem kolejí až 48 %! Přímo na vrcholu dračí skály na závěr naší pouti za kolejovými divy Švýcarska exkluzivně přespíme.

Nocleh: Pilatus

6. den

Sýry a čokoláda + odlet

Přivstaneme si na kouzelný východ slunce nad Luzernským jezerem? Pozdravíme na ranní pastvě ikonické kozorožce? Po vyhlídkové snídani na vrcholu Pilatusu sjedeme do Luzernu a poté se vydáme vlakem na letiště do Curychu.

Nezapomeňte nakoupit na cestu vyhlášené švýcarské gastronomické suvenýry: alpské sýry a světoznámou čokoládu. Náš průvodce Vám velmi rád poradí s výběrem.

Nocleh: ---

Program je vhodný pro turisty, kteří mají rádi železnice: zahrnuje delší transfery a vyhlídkové výlety vlakem. Zájezd je určený pro všechny věkové kategorie, je potřeba zvládnout ujít pěšky aspoň 30 minut. Vzhledem k přesunům Vám doporučujeme zabalit si co nejúspornější zavazadla, ideálně menší kufříky na kolečkách. Na cestu potřebujete pohodlné turistické oblečení do každého počasí a dobré boty do terénu. Na večeři se hodí lehce elegantní oblečení. Vezměte prosím na vědomí, že s ohledem na počasí, nečekaná omezení v dopravě nebo další nepředvídatelné okolnosti se může program zájezdu lehce měnit.

Termín:

Květen 2025

Cena na osobu:

od 57.900,- CZK (děti na přistýlce - od 6 let do 12 let: 50% sleva, od 12 do 16 let: 30% sleva; jednolůžkový pokoj za příplatek 12.900,- CZK za celý pobyt)

V ceně je zahrnuto:

veškerá doprava ve Švýcarsku dle programu (vlaky, MHD, autobusy, lanovky i parníky, včetně příplatků a rezervací na horské vláčky a lanovky uvedené v programu zájezdu), 5x hotelové ubytování ve švýcarské kvalitě 3* - 4* v prověřených hotelech, polopenze (bohaté snídaňové bufety a tříchodové večeře z menu navštívených regionů), česky mluvící průvodce (po dobu programu ve Švýcarsku)

V ceně není zahrnuto:

cestovní pojištění

Doprava do Švýcarska:

individuální

Doporučujeme letecky: vyzvedneme Vás na letišti v Curychu, letenky pro vás zajistíme. Aktuální cena zpáteční letenky Praha – Curych v době vypsání zájezdu od 9.900,- CZK (s blížícím se datem odletu cena zpravidla roste), letět je možné též z Vídně. Odlet z Prahy je kolem 10. - 11. hodiny, přílet zpět do Prahy kolem 18. - 19. hodiny.

Varianta automobil: Ve Švýcarsku Vám rádi zajistíme parkování. Setkání se skupinou a průvodcem podle dohody na místě. V případě příjezdu autem o den dříve Vám můžeme objednat nocleh se snídaní (doplatek na vyžádání zašleme).

Počet účastníků:

12 až 16


Objednávka zájezduHrad