Kolejové divy Švýcarska

květen, srpen 2021

Vydejte se s autorem tří švýcarských bedekrů Petrem Čermákem na každoroční velkolepou jarní výpravu za krásami alpských železnic. Užijte si historickou dráhu Albula/Bernina ze seznamu UNESCO, svezte se po trati Ledovcového expresu, zdolávejte hory nejstrmější světovou i nejstarší evropskou zubačkou, zažijte nejdelší tunel světa.

BONUS ZDARMA: PILATUS - NEJSTRMĚJŠÍ ZUBAČKA SVĚTA.


1. den

Vítejte v kolejovém ráji!

Po příletu do Curychu se vydáme po kolejích vstříc Alpám. Podél velkolepého městského jezera Zürichsee a posléze Wallensee, tajuplného jezera na úpatí drsných skal, dojedeme do kantonu Graubünden, kde přesedneme na úzkokolejnou Rhätskou dráhu.

Nocleh: Bergün, kanton Graubünden.

2. den

Železnice UNESCO

Po obdivované trati Albula/Bernina ze seznamu UNESCO překonáme Alpy ze severu na jih a zpět: z nadmořské výšky 2253 metrů od ledovců sjedeme zhruba za 90 minut do údolí na pomezí Švýcarska a Itálie, kde roste vinná réva i palmy. Uvidíme stopy ledovců, projdeme se krátce kolem trati a vychutnáme si krásy Alp z pohodlí švýcarského vlaku.

Nocleh: Bergün, kanton Graubünden.


3. den

Putování regionálním vláčkem po trase Ledovcového expresu

Celá trasa Ledovcového expresu je dlouhá 291 kilometrů, vede přes 291 mostů a 91 tunelů trvá 8 hodin. My si z ní užijeme poloviční a také ten nejkrásnější úsek: přes Rýnský kaňon a průsmyk Oberalp k Luzernskému jezeru.

Nocleh: Brunnen, oblast Luzernského jezera.

4. den

Italský kanton Ticino

Nejdelším tunelem světa (57 km) se vydáme na jih Alp do kantonu Ticino. Zde krátce navštívíme hradní město Bellinzona ze seznamu UNESCO a poté se vrátíme po staleté gotthardské horské trati k Luzernskému jezeru.

Nocleh: Brunnen, oblast Luzernského jezera.


5. den

Rigi + Pilatus.

Ráno vyjedeme nejstarší zubačkou Evropy na královnu hor Rigi. Hlavním cílem dne bude ikonická dvoutisícová skála nad Luzernem, která přitahuje pozornost fotografů, ale i milovníků železnic – na horu na Pilatus vede nejstrmější trať světa se sklonem až 48 %!

Nocleh: Pilatus, oblast Luzernského jezera.

6. den

Luzern + sýry a čokoláda

Přivstanete si na kouzelný východ slunce nad Luzernským jezerem? Pozdravíte na ranní pastvě ikonické kozorožce? Po vyhlídkové snídani na vrcholu Pilatus sjedeme lanovkou z druhé strany skály do Luzernu. Možnost krátké prohlídky města a/nebo světoznámého dopravního muzea Verkehrshaus (individuálně, za příplatek).

Nezapomeňte nakoupit vyhlášené švýcarské lahůdky: alpské sýry a světoznámou čokoládu.

Nocleh:

Termín:

květen, srpen 2021

Cena na osobu:

bude upřesněno (děti od 6 let do 12 let: 50% sleva, děti od 12 do 16 let: 30% sleva, jednolůžkový pokoj za příplatek)

V ceně je zahrnuto:

veškerá doprava ve Švýcarsku dle programu (vlaky, MHD, autobusy, lanovky i parníky, včetně příplatků a rezervací na horské vláčky a lanovky uvedené v programu zájezdu), 5x hotelové ubytování ve švýcarské kvalitě 3* v prověřených rodinných hotelech (2x Bergün, 2x Brunnen, 1x Pilatus), polopenze (bohaté snídaňové bufety a tříchodové večeře z menu navštívených regionů), česky mluvící průvodce (po dobu programu ve Švýcarsku).

V ceně není zahrnuto:

cestovní pojištění, doprava do Švýcarska

Doprava do Švýcarska:

individuální

Doporučujeme letecky: vyzvedneme Vás na letišti v Curychu, letenky pro vás zajistíme. Aktuální cena zpáteční letenky Praha – Curych v době vypsání zájezdu od 4.900,- CZK (s blížícím se datem odletu cena zpravidla roste), letět je možné též z Vídně či Drážďan, aktuálně od 90,- EUR. Odlety z Prahy jsou kolem 10. – 11. hodiny, přílety zpět do Prahy kolem 19. – 20. hodiny.

Varianta automobil: vzdálenost Praha – Brunnen 750 km, potřebujete švýcarskou dálniční známku za 40,- CHF. Ve Švýcarsku zajistíme parkoviště za 250,- CZK na den, setkání se skupinou a průvodcem podle dohody na místě. V případě příjezdu autem o den dříve Vám zajistíme za doplatek 2.250,- CZK na osobu nocleh se snídaní.

Počet účastníků:

12 až 18


Objednávka zájezduProgram je vhodný pro turisty, kteří mají rádi železnice: zahrnuje delší transfery a vyhlídkové výlety vlakem. Program je určený pro všechny věkové kategorie, je potřeba zvládnout ujít pěšky aspoň 30 minut. Vzhledem k přesunům Vám doporučujeme zabalit si co nejúspornější zavazadla, ideálně menší kufříky na kolečkách. Na cestu potřebujete pohodlné turistické oblečení do každého počasí a dobré boty do každého terénu. Vezměte prosím na vědomí, že s ohledem na počasí, nečekaná omezení v dopravě nebo další nepředvídatelné okolnosti se může program zájezdu lehce měnit.

Hrad